Mapa globalna

Jeżeli chcesz zobaczyć wszystkie polecane punkty:

Przejdź do mapy Przejdź do mapy

Podróżuj z Polish Pass!

Zyskujesz:

  • Twój nocleg, transport i ubezpieczenie w jednym
  • Oszczędność czasu i pieniędzy
  • Komfort i bezpieczeństwo
Podróżuj z Polish Pass! Sprawdź

Samochód

Na czas trwania Mistrzostw UEFA EURO 2012TM wypracowane zostały specjalne rekomendowane trasy przejazdu dla kibiców podróżujących samochodem. Dzięki nim unikniesz zatorów, korków i dotrzesz na miejsce najwygodniejszą i najszybszą drogą. Pamiętaj również, by przed przyjazdem do Polski zapoznać się z przepisami ruchu drogowego.

Ważniejsze przepisy

W Polsce obowiązuje ruch prawostronny oraz obowiązek jeżdżenia z włączonymi światłami mijania. Kierowca musi mieć prawo jazdy i co najmniej 18 lat.

Do poruszania się samochodem po polskich drogach konieczne są jednak przede wszystkim: prawo jazdy (polskie, unijne lub międzynarodowe), dowód rejestracyjny pojazdu oraz potwierdzenie ubezpieczenia. Dla podróżujących spoza Unii Europejskiej konieczna jest też Zielona Karta, a dla wszystkich spoza Polski dowód osobisty lub paszport z ważną wizą.

Jeśli dotarłeś do Polski innym środkiem transportu i chcesz wypożyczyć samochód, możesz to zrobić w prywatnych wypożyczalniach na terenie kraju lub w wypożyczalniach samochodów na lotniskach. Aby móc wypożyczyć samochód, musisz mieć skończone 23 lata i posiadać prawo jazdy od co najmniej roku.

Opłaty za korzystanie z dróg

Pamiętaj, że część autostrad w Polsce jest płatna. Koszt przejazdu zależy od kategorii pojazdu oraz długości przejechanego odcinka. Stawki dla samochodów osobowych wahają się między 0,20 zł/km a 0,26 zł/km. Na autostradach istnieje możliwość płatności gotówką (PLN, USD, EUR) oraz kartami bankowymi.

Elektroniczny pobór opłat dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony

Pamiętaj też o systemie viaTOLL, z którego muszą korzystać wszyscy kierowcy poruszający się pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Za pojazdy przekraczające dopuszczalną wagę trzeba uiścić specjalną opłatę. Jeżeli podróżujesz z przyczepą campingową i waga całkowita Twojego samochodu wraz z przyczepą przekracza 3,5 tony koniecznie zapoznaj się z systemem viaToll.

System, oparty na technologii komunikacji bezprzewodowej, zlicza elektronicznie koszty za pokonane odcinki dróg ekspresowych oraz autostrad zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, jak również określonych dróg krajowych. Wszystkie niezbędne informacje o systemie, m.in. o konieczności rejestracji, zakupu i montażu tzw. viaBoxu, wykazie dróg na których obowiązuje system, jak również punktów obsługi klienta znajdziecie na stronie internetowej www.viatoll.pl oraz pod numerem telefonu +48 22 521 10 10.

Rekomendowane trasy dojazdu do Miast Gospodarzy

Polska, trasy dojazdu

Ograniczenia prędkości

znak50.png

50 km/h w terenie zabudowanym w godz. 5 - 23

znak50.png

60 km/h w terenie zabudowanym w godz. 23 - 5

znak50.png

20 km/h w strefie zamieszkania

znak50.png

140 km/h na autostradzie

znak50.png

120 km/h na drodze ekspresowej dwujezdniowej

Orientacyjne czasy przejazdu

Warszawa - Gdańsk

Czerwiec 2012 4 h 40 min

Warsaw-Poznan

Czerwiec 2012 3 h 30 m - 3 h

Warszawa - Wrocław

Czerwiec 2012 4 h 40 min – 4 h

Poznań - Wrocław

Czerwiec 2012 3 h

Poznań - Gdańsk

Czerwiec 2012 4 h 10 min

Wrocław - Gdańsk

Czerwiec 2012 6 h 30 min

Park & Ride

swiatla.png

Rekomendujemy, abyś pozostawił swój samochód na specjalnie przygotowanych parkingach Park&Ride zlokalizowanych głównie na drogach wjazdowych do miast. Dojazd do nich wskaże Ci specjalne oznakowanie przygotowanie na czas mistrzostw. Poniżej przykładowe oznakowanie kierujące do parkingu Park&Ride. Dokładna lokalizacja parkingów P&R zostanie podana w późniejszym terminie. Jednak już dziś zapewniamy, że każdy z parkingów będzie doskonale skomunikowany z centrum miasta, stadionem oraz strefą kibica.